Faste aftaler med erhvervsskoler
Det er dog især på mange af landets erhvervsskoler, man nyder godt af Jespers Dræbys ekspertviden. Her sidder blandt andre fremtidens tømrere og suger viden til sig. Det gælder også på erhvervsskolen HANSENBERG i Kolding, hvor Bjørn Karlskov er faglærer på tømreruddannelsen. Han er yderst tilfreds med de årlige besøg fra Jesper Dræby, som både undervisere og studerende får en masse teoretisk viden ud af.
- Vi har kørt Dana Lims fugekurser længere, end jeg har været her. Det ligger helt fast, at Jesper kommer ud til os to gange om året i forbindelse med fjerde hovedforløb på tømreruddannelsen. Vi får altid rigtig positive tilbagemeldinger på fugekurserne fra vores elever, der virkelig føler, de kan bruge det til noget, understreger Bjørn Karlskov og fortsætter:
- Her på skolen har vi en generel viden om tingene, og så er det guld værd at kunne få eksperter inden for forskellige dele af uddannelsen til at komme og dele ud af deres ekspertviden – eksempelvis fra Jesper, når det kommer til fugning.
Fejl grundet uvidenhed
Netop fugningen er vigtig i håndværkerregi, da mange forskellige håndværksfag kommer i kontakt med fugning på et eller andet tidspunkt. Derfor er det nødvendigt med en basal viden om, hvordan fugning fungerer, og hvad man især skal være opmærksom på, når man fuger.
- Der er selvfølgelig flere ting, man skal være opmærksom på, når man fuger, hvor jeg især vil fremhæve to af de mest graverende fejl. For det første er det vigtigt, at man sætter sig ind i og anvender det rette fugeunderlag til opgaven. For det andet gælder det om at sikre tilstrækkelig vedhæftning, f.eks. ved brug af den rette primer. En primer er en slags grunder til fugemassen, som er med til at forbedre evnen til at klæbe på hæftefladen, forklarer Jesper Dræby og uddyber:
- Disse to ting er vigtige for at opnå den ønskede funktionalitet i fugen og underlaget, og dermed være med til at minimere risikoen for vand- og fugtindtrængning, som i værste fald vil kunne give råd og svampeskader i konstruktionen.
Til spørgsmålet om, hvorvidt han aldrig bliver træt af at tage rundt og tale om fugning, kommer svaret prompte:
- Det er jo så skønt med de her kurser, at der aldrig er to, der er ens. Grundfortællingen er den samme, men kurset ændrer sig alt afhængig af, hvad der rør sig i branchen, og hvad der er oppe i tiden. Det er et meget dynamisk kursus, der udvikler sig i takt med ny viden og nye produkter, og dét er aldrig kedeligt at sætte sig ind i og videreformidle, afslutter Jesper Dræby.
Har du spørgsmål?
Kontakt Teknisk service på tlf. 56 64 00 75 eller send os en e-mail: tekniskservice@danalim.dk